Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu

Özel öğretim kurumlarını açma izni valiliklere veriliyor

Okullar haricindeki özel öğretim kurumlarının açılış işlemleri, valiliklere devredilecek.

Özel öğretim kurumlarını açma izni valiliklere veriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023 Eğitim Vizyonu’nun önemli hedeflerinden biri olan özel öğretim kurumlarının, mahalli ve merkezi kamu kurumlarıyla olan ilişkisine yönelik bürokratik iş ve işlemlerin sadeleştirilmesine ilişkin çalışmanın yakın bir zamanda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bakanlık, bu çerçevede, MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde kapsamlı bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Yapılması öngörülen değişiklikler içerisinde, okullar dışındaki özel öğretim kurumlarının açılış işlemlerinin de yeniden düzenlenmesi yer alıyor.

İZİN VALİLİKLERE BAĞLI

Hazırlanan taslağa göre, hizmetin yerelde, kısa sürede ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla okullar dışındaki özel öğretim kurumlarının açılış işlemleri, valiliklere devredilecek.

Söz konusu değişikliklerle, 2023 Eğitim Vizyonundaki hedefler doğrultusunda bürokrasinin azaltılması sağlanacak.

Böylelikle özel öğretim kurumlarının açılış işlemlerine yönelik süreçlerin daha hızlı ve etkin bir şekilde uygulanması hedefleniyor.

Özel öğretim kurumlarını açma izni valiliklere veriliyor

KURSLAR DA DAHİL

Okullar haricindeki özel öğretim kurumları arasında kurslar, sosyal etkinlik merkezleri, özel ulaştırma hizmetleri, mesleki eğitim ve geliştirme kursları, uzaktan öğretim yapan kuruluşlar, motorlu taşıt sürücüleri kursları, hizmet içi eğitim merkezleri ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri gibi kurumlar yer alıyor.

KURSİYELER ÜRETİME KATILIP, GELİR ELDE DECEK

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen çalışma kapsamında, kurslarda eğitim alan kursiyerlerin yapacağı çalışmaların üretime dönüştürülmesi için önemli bir adım atılacak.

Kurslarda eğitim alan kursiyerlerin aynı zamanda üretim faaliyetlerine katılmasını sağlayacak olan Bakanlık, kursiyerlerin bu yolla gelir elde etmesi ve ekonomiye katkıda bulunmasına imkan tanıyacak.

Özel öğretim kurumlarını açma izni valiliklere veriliyor

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ