Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu

Az alkol tüketimi bile felç riskini artırıyor

Çin’de yürütülen bir araştırma, az ya da orta miktarda alkol tüketiminin bile yüksek tansiyonu ve felç riskini artırdığını ortaya koydu.

Az alkol tüketimi bile felç riskini artırıyor

Çinli ve İngiliz bilim adamlarının yürüttüğü çalışmada, 10 yıl boyunca 500 bin Çinlinin yaptıkları egzersiz ve tükettikleri alkol miktarı gibi sağlık verileri incelendi.

Çalışma sonucunda günde bir ya da iki kadeh alkol tüketiminin felç riskini yüzde 10-15, günde dört kadeh alkollü içki tüketmenin felç riskini yüzde 35 artırdığı tespit edildi.

Az alkol tüketimi bile felç riskini artırıyor

“ŞARAP VE BİRA KORUYUCUDUR” İDDİASI ÇÜRÜTÜLDÜ

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Richard Peto, şarap ya da biranın bazı koruyucu etkileri olduğu iddialarının, artık bilimsel olarak geçersiz olduğunu ifade etti.

Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Stephen Burgess, uzun süreli ve yüksek miktarda alkollü içki tüketiminin sağlığa zararlı olduğunun zaten bilindiğini söyledi.

Az alkol tüketimi bile felç riskini artırıyor

ALKOLÜN AZI DA ZARAR

Araştırmaya göre, az alkol tüketiminin kalp için faydalı olmadığını belirten Burgess, aksine az miktarda alkollü içki tüketiminin felç geçirme riskini artırdığını söyledi.

Uzmanlar alkol tüketiminin sınırlandırılması gerekliliğine işaret etti.

Çalışmanın bulguları “The Lancet” dergisinde yayınlandı.

Geçen yıl yayınlanan Hastalıkların Küresel Yükü araştırmasında, alkolün sağlığa zarar vermeden tüketilmesini sağlayacak güvenli bir ölçünün olmadığı tespit edilmişti. 195 ülkede alkol kullanımı ile hastalıklar arasındaki ilişkinin ele alındığı araştırmada, az miktarda düzenli alkol tüketenlerin kanser, organ yetmezliği ve alkole bağlı diğer hastalıklara yakalanma riskinin hiç tüketmeyenlere kıyasla arttığı yönünde bulgulara ulaşılmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ