Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu

2020 yılında ülkemizdeki telefonlarda eSIM teknolojisi kullanılacak

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, önümüzdeki sene ülkemizde eSIM teknolojisinin kullanılacağını açıkladı.

2020 yılında ülkemizdeki telefonlarda eSIM teknolojisi kullanılacak

Günlük hayatta telefonlarımızda kullandığımız SIM kartları tamamen ortadan kaldırabilecek bir teknoloji olan eSIM, aslında telefonlara gömülü olarak gelecek bir SIM kart teknolojisi. Cihazın içine gömülü olan dijital eSIM’ler, değiştirilemiyor ve çıkartılamıyor.

eSIM sayesinde, birden fazla operatör kullanıyorsanız fazladan SIM kart almanız gerekmiyor. Telefondan, operatörler arasında geçiş yapabiliyorsunuz ve istediğiniz operatörü kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu dijital teknoloji sayesinde depolama alanınızı da artırabiliyorsunuz.

eSIM

2020’DE eSIM’LER GELİYOR

Hafta sonu Teknoloji Zirvesi’nde konuşan BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, “Aldığımız kurul kararıyla eSIM’ler konusunda operatörlerimiz önümüzdeki yıl şubat ayına doğru düzenlemeyi yapmış olacaklar. eSIM teknolojisi, 2020 itibarıyla Türkiye’de de kullanılabilir hale geliyor olacak.” dedi.

Elektronik SIM olarak tanımlanan, eSIM uygulamasının detaylarını da anlatan Karagözoğlu, “Kullanıcı telefonuna bir profil yükleyecek. Böylelikle operatör değişikliği yapmak istediğiniz zaman herhangi bir fiziksel SIM kart değişikliği yapmaksızın, elektronik SIM üzerinde, ilgili operatör üzerinden hizmet almaya başlanabilecek. Türkiye’de ithal etmeye başladığımız bir takım ürünlerde şu anda eSIM teknolojisi zaten gelmeye başladı. Türkiye’de de ilgili cihazlarda hem fiziksel hem de eSIM teknolojisi mevcut.” ifadelerini kullandı.

eSIM

YERLİ VE MİLLİ ALTYAPI ÖNCELİKLİ OLACAK

Altyapının tamamen yerli ve milli olarak kurulmasının öncelikli hedefleri olduğunu  söyleyen Karagözoğlu, “2020 yılında altyapımız eSIM için hazır olmuş olacak. Burada BTK olarak bu alt yapının tamamen yerli ve milli olarak kurulmasını önceliklendiriyoruz. Operatörlerle bir araya gelerek bu süreci başlatmış durumdayız. Nesnelerin interneti dediğimiz yapıyı konuştuğumuz zaman  burada artık nesne kavramı gündeme geliyor ve artık  nesnelerin içinde fiziksel olarak bir SIM kart koymanız çok zor. Bunlar fabrikadan çıkarken kendi üzerlerinde elektronik SIM’lerle birlikte geldiği için ilgili ülkeye veya mekana geldiğinde direkt operasyona geçebilecekler ve siz bunu uzaktan da profil değişikliği yaparak, isterseniz operatör değişikliği yapabileceksiniz. Güvenlik önlemlerinin hepsini değerlendiriyoruz. Bu süreçte, bütün koşullar için tedbirler alarak eSIM’leri halkımızın kullanımına açıyor olacağız.” ifadelerini kullandı.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ